دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس یا RO

دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس یا RO

مهمترین پارامتر برای انتخاب دستگاه تصفیه آب صنعتی برای خط تولید آب معدنی ظرفیت دستگاه می باشد.

استفاده از دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO مناسبترین روش برای تصفیه آبی است که منبع تامین آن می تواند آب چشمه های معدنی، رودخانه های آب شیرین، چاه ها یا منابع آبی زیر زمینی یا سطحی باشد.

مراحل تصفیه آب توسط دستگاه های اسمز معکوس

  • فیلترهای پیش تصفیه الیافی، میکرونی و مخازن FRP که حاوی موادی برای نرم کردن آب می باشند.
  • قسمت اصلی دستگاه RO فیلتر یا ممبران است که وظیفه بدام انداختن و حذف آلودگی های درشت احتمالی نظیر شن و ماسه، گل و لای، لجن و سنگ ریزه ها و یا حتی شاخ و برگ خرد شده درختان (در آب های جاری و رودخانه ها) با دقت بسیار بالاست. (آلودگی هایی نظیر انگل، قارچ، سرب، مس، جیوه، آرسنیک، انواع سموم، نیترات و نیتریت و همچنین شوری آب)
  • اگر پس از نرم شدن آب سختی آن بیش از حد نرمال باشد و مقداری شور باشد وارد مخازن رزین شده تا حدی از سختی آب کاسته شود، چانچه سختی و شوری آب بیش از حد نرمال نباشد نیازی به استفاده از مخازن رزین نمی باشد.
  • آب پس از سختی گیری به کمک پمپ های تزریق ضد رسوب و آنتی اسکالانت که برای جلوگیری از ایجاد رسوب در پوسته محفظه نگهدارنده ممبران تعبیه شده وارد مرحله بعدی یعنی فیلتر ممبران اسمزی می شود.
  • پسآب تولید شده توسط دستگاه تصفیه توسط این فیلتر ممبران خارج شده و آب تمیز به منظور ضدعفونی و اطمینان از نبودن هرگونه عوامل بیماری زا و میکروبی وارد مرحله بعدی می شود.
  • عملیات ضدعفونی توسط لامپ یو-وی (Ultraviolet) انجام می شود،
  • پس از انجام عمل ضد عفونی و میکروب زدایی هنوز لاشه های مرده باکتری ها در آب وجود دارد ، برای حذف کامل لاشه های مرده باکتری ها پس از این مرحله از فیلترهایی با قطر 0/1 میکرومتر استفاده کرد.
  • مراحل اضافه کردن مواد معدنی و املاح مفید در انتهای مسیر انجام می شود تا آب به حالت آب معدنی درآمده و برای ذخیره شدن به مخازن استیل هدایت شود.

برای ذخیره آب در سیستم تصفیه آب معدنی بهتر است بجای استفاده از مخازن پلی اتیلن از مخازن استیل بدلیل مقاومت در برابر بو یا طعم بد استفاده شود.

وجود یک آزمایشگاه در واحد تولید آب معدنی ضروری است، آبی که در آخرین مسیر تولید شده است را باید به واحد آزمایش فرستاد تا با توجه به استانداردهای از پیش تعیین شده نسبت به سلامت کامل آب اطمینان حاصل کنید.

توجه: طبق آخرین استاندارد نباید دستگاه های پرکن بطری را در کنار دستگاه تصفیه و تولید آب معدنی و بطری قرار دهید و نباید در یک مکان قرار گرفته باشند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x