تولید نبات به روش سنتی یا صنعتی

چرا باید خط تولید نبات را از سنتی به صنعتی بازسازی کرد؟

نبات از کریستال رشد یافته ساکارز تشکیل می شود، در فرآیند تولید نبات کریستال های درشت ساکارز در اثر سرد نمودن محلول فوق اشباع شکر تولید می گردند. این روش سنتی تهیه نبات تا بحال مورد استفاده بوده است. طی سال های اخیر تلاش های فراوان در جهت بهینه سازی فرآیند تولید به عمل آمده است.

باید در نظر داشت که در این فرایند سنتی به علت راندمان پایین تولید، رشد کریستال ساکارز تا ابعاد کمتر از 3 میلیمتر در کریستالیزاتورهای تبخیری (آپارات پخت) صورت می گیرد. در فرایند تولید نبات در روش سنتی با انجام آزمایش های لازم در مراحل مختلف در یک نبات ریزی سنتی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل با اصول علمی مقایسه و معایب آن مشخص گردید. بر اساس نتایج، برای رسیدن به درجه فوق اشباع مناسب بیش از 90 دقیقه زمان، همراه با افزایش دمای محلول تا 112 درجه سانتیگراد و تبخیر آب اضافه در محلول، ضروری به نظر رسید، بطوریکه مقدار درصد قند انورت از 0.015 در شکر اولیه به 0.571 در شیره رسید و نبات تولیدی نیز دارای درصد قند انورتی معادل 0.553 بود. PH محلول از حدود 7.3 به 5.2 کاهش پیدا کرد. شدت رنگ از حدود 70 ایکومزا در شکر اولیه به حدود 1240 ایکومزا در شیره (پساب مادری) و بیش از 250 ایکومزا در نبات تولیدی (اندازه گیری در طول موج 420 نانومتر) افزایش یافت. با توجه به شدت زیاد رنگ و قند انورت در شیره یا پساب باقیمانده استفاده از این شیره برای استفاده مجدد در فرایند مناسب نمی باشد.

اما در فرآیند صنعتی تولید نبات یا بلور رشد یافته ساکارز، تحت کریستالیزاسیون در سرما انجام می شود و با توجه به پارامترهای موثر بر درجه فوق اشباع و هدایت کریستالیزاسیون، موجب افزایش راندمان تولید و رشد دادن مطلوب کریستال شکر می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خط تولید نبات روی عکس ذیل کلیک نمایید:

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x